Gminne obchody Uroczystości 3 Maja

„Pierwsze dni miesiąca maja to dla większości Polaków przede wszystkim długi weekend i sposobność do odpoczynku, wyjazdów w plener i relaksu z rodziną. Nie wszyscy o tym pamiętają, ale jest to czas wyjątkowego święta. Ciągle jesteśmy pochłonięci swoimi codziennymi sprawami, a okazja do dłuższego wytchnienia nie prowokuje do celebrowania świąt narodowych. Powinniśmy na moment zatrzymać się, znaleźć czas, żeby w tym bardzo ważnym dniu pochylić się nad naszą historią oraz postaciami, które ją kształtowały…”

Tymi słowami burmistrz Ambroziak rozpoczął drugą część obchodów 3 Maja, które w naszym mieście miały w tym roku wyjątkowy charakter.

Rozpoczęły się one Mszą Św. o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Żychlinie. W czasie nabożeństwa, które sprawowane było w intencji ojczyzny, gminy i miasta, miało miejsce poświęcenie nowego sztandaru naszego miasta i gminy zaprojektowanego przez Duet Heraldyczny, a wykonanego przez panią Annę Staniszewską z Łowicza.

Po uroczystej mszy św., w asyście pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej „Clonovia” oraz grupy rekonstrukcyjnej „Kościuszkowców” udano się do parku przy Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Żychlinie, gdzie po blisko 80 latach, w roku jubileuszu nadania prawa miejskich Żychlinowi, w roku 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, w dniu Święta Konstytucji 3 Maja, przywrócono symboliczne miejsce pamięci tego wielkiego Polaka.

Po zakończeniu części oficjalnej, zebrani mieli możliwość podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu strzelców z LO im. A. Mickiewicza w Żychlinie, nabyć pierwsze egzemplarze publikacji „Żychlin dzieje miasta i gminy w latach 1918-1975 wraz z dedykacją autora dr. Piotra Stasiaka, wybić pamiątkową monetę wykonaną specjalnie na jubileusz 620-lecia nadania praw miejskich miastu Żychlin. Można było również wziąć udział w tworzeniu wyrobów z gliny, a także skosztować pysznej kiełbaski z grilla. Taka forma upamiętnienia i obchodów Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja miała pozytywny wydźwięk wśród mieszkańców i przyczyni się prawdopodobnie do podobnych akcji w przyszłych latach.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się i przybyli na wspólne świętowanie Uroczystości 3 Maja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *