Gra miejska Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina

Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina z okazji Święta Flagi, Święta Konstytucji 3 Maja oraz jubileuszu 620 rocznicy nadania praw miejskich miastu Żychlin w dniu 2 maja 2017r. przygotowało grę miejską dla mieszkańców Gminy Żychlin. Gra miejska zorganizowana w naszym mieście miała za zadanie zaktywizować jego mieszkańców, a przy okazji przybliżyć im miejsce, w którym żyją. Gra tematycznie dotyczyła rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i historii Żychlina. Udział w niej mogły brać drużyny od 2 do 5 osób (szkolne, rodzinne, koleżeńskie). Miejscem gry był rynek Starego Miasta i jego okolice.

Do gry zgłosiło się 10 drużyn: 4 szkolne, 4 harcerskie, jedna koleżeńska młodzieżowa. Razem udział wzięły 43 osoby. Start pierwszej drużyny nastąpił o 12.00, po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt – w ten sposób nasze miasto rozpoczęło tegoroczne święto majowe. Każda drużyna otrzymywała zaszyfrowany wierszowany opis trasy oraz kartę gry, gdzie były wpisywane punkty, zdobyte podczas gry.

Na 6 punktach kontrolnych, które obsługiwali członkowie TMHŻ i młodzieżowi sympatycy naszego stowarzyszenia ubrani w stroje historyczne, wypożyczone z Teatru Dramatycznego w Płocku, uczestnicy otrzymywali zadania, które sprawdzały ich wiedzę oraz umiejętności. Drużyny były dobrze przygotowane. Na 30 punktów możliwych do zdobycia znaczna większość uzyskała ponad 25. Najwięcej, bo 29 punktów zdobyły drużyny ze Szkoły Podstawowej Nr 2
i ZHP 2.

Biorąc pod uwagę czas przejścia I miejsce zajęła drużyna z SP nr 2 w składzie: Małgosia Babecka, Sylwia Kaczmarek, Aleksander Furman, Stanisław Dałek, Patryk Czubiński. Na II miejscu z niewielką różnicą czasu byli harcerze: Kasia Kwiatkowska, Magda Plewa, Mikołaj Lewaniak i Jan Gasik. III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Grabowie: Natalia Lisiecka, Martyna Orzechowska i Bartosz Piwowarski. Najszybciej trasę przeszła drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 1, która łącznie zajęła IV miejsce.

Gra trwała około 2 godzin. Drużyny, które ukończyły ją wcześniej, mogły uczestniczyć w grach i zabawach, które przygotowali harcerze pod kierunkiem dh Macieja Trembińskiego.

Na uczestników gry czekały nagrody, ufundowane przez Urząd Gminy i TMHŻ, które wręczał Zastępca Burmistrza pan Zbigniew Gałązka.

Projekt „Gra Miejska TMHŻ” jest częścią zadania „Historia Jubileuszowa”, realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina, finansowanego w ramach grantu Urzędu Gminy w Żychlinie.

 

Prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina
Anna Wrzesińska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *