II Lekcja Historyczna w ramach obchodów 620-lecia miasta Żychlin

2 czerwca 2017r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Żychlinie przy ul. Barlickiego 15A odbyła się druga, z zaplanowanych czterech, Lekcja Historyczna poświęcona tym razem mieszkańcom Żychlina, jako tym, którzy nadawali mu wówczas swoisty charakter oraz stanowili o jego kształcie.

Podczas spotkania dr Piotr Stasiak, opowiadał o dziejach mieszkańców Żychlina na przełomie lat 1918 – 1975, ponad to  uczestnicy dowiedzieli się wielu różnych ciekawostek m.in., iż pierwszy klub sportowy został zorganizowany przez młodzież żydowską w latach 1925-1926. Były to przede wszystkim kluby piłki nożnej: „Gwiazda Sztern”, „Hapoel”, „Makabi”. Drużyny te rozgrywały mecze na targowisku, albo na placach podmiejskich. Zwycięstwo jednej drużyny kończyło się najczęściej ucieczką triumfatorów przed kamieniami rzucanymi przez fanów drużyny przegranej.

Pierwszy „Żychliński Klub Sportowy” zorganizowali Leonard Gandziarek, Henryk Różycki oraz Kazimierz Janiak. Swój pierwszy mecz rozegrali z drużyną  „Gwiazdy” wygrywając 2:0.

Prelegent mówił również o twórcach ówczesnej kultury, Ochotniczej Straży Pożarnej, tworzeniu się lokalnego samorządu.

Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli poświęcić swój czas na zaznajomienie się z historią naszego miasta.

Informacja na temat kolejnej lekcji historycznej ukaże się na naszej stronie internetowej, a także na profilu na facebooku. Zapraszamy do ich śledzenia.

fot. GCPI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *