Wianki Dworskie 2017

W sobotę 24 czerwca br. odbyła się kolejna edycja imprezy plenerowej pt. „Wianki Dworskie”, przygotowanej przez Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina, Fundacje Dworu Dobrzelin i Stowarzyszenie „Skakanka”.

Patronat nad „Wiankami” objął Burmistrz Gminy Żychlin – Grzegorz Ambroziak. Jest nam bardzo miło, że Urząd Gminy Żychlin ujął naszą inicjatywę w kalendarzu wydarzeń jubileuszowych związanych z 620-leciem Miasta Żychlin oraz wsparł inicjatywę organizacyjnie zapraszając kapelę „Burczybas” oraz prowadzących warsztaty garncarskie.

W tym roku niewątpliwym hitem dla dzieci było stoisko Budimpexu IC z Żychlina, gdzie mogły zmierzyć się w grach komputerowych. Budimpex był także sponsorem nagród w konkursie na najładniejszy strój  panienki i kawalera dworu. Kawaler niestety się nie zjawił więc nagrody powędrowały do Patrycji Szwajewskiej, Kai Walczak oraz Michaliny Staszewskiej. Odbył się także konkurs na najładniejszy, własnoręcznie wypleciony na miejscu wianuszek. Strażacy z OSP Żychlin jak zwykle przyciągnęli uwagę dzieci i młodzieży ścianką wspinaczkową, z której słyną na całą okolicę. Dużą atrakcją nie tylko dla dzieci było również stoisko z watą cukrową.

Dla dorosłych natomiast było stoisko wyplatania z wikliny ekologicznej oraz rękodzieła ludowego, prowadzone przez panią Renatę Kowalczuk z Żychlina, pokaz dawnych urządzeń służących do prania i kąpania się oraz starych i nowych motocykli, a także obrazów, które zaprezentował malarz z Łodzi Zbigniew Lewy. Dr Maria Rybicka udzielała porad medycznych. Było również stoisko charytatywne, gdzie były zbierane pieniądze na operację pani M. Sikorskiej. Głodni i spragnieni mogli zakupić lody, gofry i kiełbaski.

Niespodzianką była  Grupa Rozpoznawczo-Szturmowa RANGER z Kutna, która prezentowała umundurowanie, wyposażenie  i uzbrojenie używane przez armię amerykańską.

Na naszych „Wiankach” mogli się zaprezentować młodzi i starsi artyści. Pierwszy występ dali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grabowie, którzy pięknie śpiewali i tańczyli, Adrianna Lewaniak ze Szkoły Podstawowej nr 2 zagrała na skrzypcach, a Tadeusz Kafarski na harmonijce ustnej. Potem wystąpił chór „Finezja” z Kutna i zespół wokalno-muzyczny „Burczybas” z Kociewia.

Finałem imprezy było zapalenie ogniska i rzucanie wianków do wody. Tym razem nad bezpieczeństwem nad stawem czuwał „Wodnik Szuwarek”, czyli Ryszard Zimny z TMHŻ.

Anna Wrzesińska wyjaśniła „Czemu rzucamy wianki na wodę, czyli wianki w ludowej tradycji”, a zespoły „Finezja” i „Burczybas” zaśpiewały wiązankę utworów ludowych, którym wtórowała znaczna cześć obecnych.

Także późniejsza potańcówka z muzyką żywo w wykonaniu Piotra Jagiełło i solistki Ewa Olszewska okazała się strzałem w 10-tkę, bo drewniana scena była wypełniona tancerzami po brzegi aż do ostatniego utworu.

Dzięki sprzyjającej pogodzie goście „Wianków Dworskich” spędzili bardzo udane popołudnie i wieczór. Dziękujemy bardzo wszystkim, którzy się do tego przyczynili: sponsorom, organizatorom i gościom.

Anna Wrzesińska
Prezes TMHŻ

fot. GCPI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *